Karlovarský kulturní týden pořádaný roku 2005 v číslech
Doba trvání: od 7.4. – 16.4.2005
Kde: Katrineholm
Počet kulturních akcí: 9 koncertů
1 vernisáž
2 buffé
1 přednáška
V průběhu týdne byla dvakrát osobně přítomna česká velvyslankyně Marie Chatardová (jednou i s manželem), a to na zahájení při vernisáži dne 8.4. a na závěrečném koncertě dne 16.4. Dne 13.4. shlédla čtyřčlenná delegace z Ambasády a Českého centra jazzový koncert v Musikenshus (viz příloha č.2 – program Karlovarského kulturného týdne).
Kulturní akce se konaly na 6 různých místech v Katrineholmu a okolí:
3 kostely: Flodakyrka, Östra - Vingåker kyrka, Pingstkyrka
1 knihovna – Katrineholms bibliotek ”Ängel”
2 koncertní sály: Musikenshus, Aula školy Duveholmsskola
Počet zúčastněných hudebníků:
Ze strany Karlových Varů – celkem 58
Ze strany Katrineholmu – celkem 75
Čeští muzikanti bydleli ve 25 hostitelských rodinách (nejen v Katrineholmu, ale i v blízkém okolí, např. v Sköldinge, Ericsbergu, Klastorpu, aj).
Zúčastněné karlovarské hudební subjekty:
Jednalo se v první části týdne o studenty Střední pedagogické školy a gymnázia – 35 dívek z Karlovarského pěveckého sboru s dirigentem Jiřím Štruncem, v druhé části týdne vystupovala v Katrineholmu jazzové kapela, složená ze studentů Základní školy a základní umělecké školy v Karlových Varech: Jiří Skoupý, Oliver Lipenský, Luboš Víšek, Přemysl Říha, dále bývalá studentka téže školy, nyní studující AMU v Praze (obor operní zpěv) zpěvačka Tereza Kocourková.
Základní umělecká škola Antonína Dvořáka se reprezentovala dvacetičlenným smyčcovým orchestrem s dirigentem Jiřím Štruncem.
Nejmladšímu účastníkovi bylo 14 let, nejstaršímu – nepočítaje pedagogy a dirigenta – bylo 20.
Shrnutí: Do Karlovarského kulturního týdne se zapojily celkem ze švédské i české strany 3 pěvecké sbory, 3 jazzové kapely, 2 smyčcové orchestry, 2 zpěváci sólisté a jeden lékař. Jednotlivá hudební tělesa vedlo celkem 5 dirigentů. Intenzívní spolupráce probíhala hlavně se dvěma katrineholmskými školami: Duveholmsskola a Kulturskola, jejichž ředitelé Mait Walderlo a Henric Lundberg se velmi aktivně zapojili do kulturního dění. Obě školy zaplatily obědy a večeře pro české hudební skupiny v místní školní jídelně a tím významně pomohly jejich rozpočtu. Spolupráce se Švédskou církví byla též velmi intenzivní a pro všechny zúčastněné příjemná a prospěšná.
Další instituce, které se aktivně a sponzorsky zapojily do Karlovarského kulturního týdne (KKT):
Katrineholmskommun
Karlovarský magistrát
Česká ambasáda
České censtrum ve Stockholmu
Karlovarský Rotary klub
Kulturförvaltningen v Katrineholmu
Další sponzoři:
Sörmlands Sparbanken
hotel Kungsbacken
automobilka Škoda
Karlovarské krajské muzeum
Klub přátel Karlových Varů
Karlovarský archiv
Sven-Olof Berlin
manželé Jaroslava a Miloš Dražanovi
manželé Jarmila Kocourková a Karel Kaufner
Pozn.:V průběhu KKT byla krátkodobě instalována výstava Čeští hudební skladatelé (zapůjčeno od p. Kantůrka z Českého centra), nejdřív v Katrineholmské knihovně, pak v Pingstkyrkan.
Média:
Karlovarská média uveřejnila o akci 5 článků předem (Karlovarské noviny, deník Právo a Dnes), jako první o akci referoval se značným předstihem Český rozhlas Plzeň (redaktor Z. Trnka). 9. března, 3 týdny před konáním akce vystoupila koordinátorka akce PhDr. Jarmila Kocourková ve zpravodajské relaci televize Duha, kde dostala prostor (asi 20 minut) k vysvětlení celé akce.
Celý program KKT byl uveřejněn v pravidelném Kulturním přehledu Českého centra.
Katrineholms Kurriren – místní deník – uveřejnil o akci celkem 4 články a 8 inzerátů, z toho 3 placené z prostředků KKT.
Kulturní týden Karlových Varů v KatrineholmuPřevzato ze stránek Ministerstva zahraničních věcí: http://www.czsk.net/svet/clanky/kultura/kvarysvedsko.html Ve dnech 7.-16. dubna 2005 se uskutečnil týden Karlových Varů ve švédském městě Katrineholm, v jehož rámci se uskutečnilo devět koncertů, vernisáž, přednáška a recepce. Kulturní akce se konaly v kostelech, koncertních sálech i v knihově v Katrineholmu a okolí. Koncertů se zúčastnilo celkem 133 hudebníků z Karlových Varů a z Katrineholmu. Za českou stranu vystoupil Karlovarský pěvecký sbor, jazzová kapela a dvacetičlenný smyčcový orchestr žáků umělecké školy. Intenzivní spolupráce probíhala hlavně se dvěma katrineholmskými školami: Duveholmsskola a Kulturskola. Jako doprovodný program byla v Katrineholmské knihovně nainstalována putovní výstava Čeští hudební skladatelé. Přípravu a koordinaci zajišťovala krajanka PhDr. Jarmila Kocourková ve spolupráci se ZÚ Stockholm a Českým centrem. Za pozitivní lze označit především podporu spolupráce mezi školami v Katrineholmu a v Karlových Varech (Střední pedagogická škola a gymnázium v Karlových Varech navázaly spolupráci s Duveholmsskola v Katrineholmu) a předjednání cesty smyčcového orchestru z Katirneholmu do Karlových Varů v květnu 2006. Taktéž Základní škola s rozšířenou hudební, taneční a výtvarnou výukou Talosskola z Katrineholmu navázala první kontakty se Základní školou a základní uměleckou školou v Karlových Varech. Talosskola má zájem vyslat do Karlových Varů výhledově svůj žákovský sbor. Zásluhou sponzorského daru Dr. Sven-Olofa Berlina vznikl základ k vytvoření kulturního fondu v rámci Katrineholms Sprak och Kulturklubb na podporu kulturní výměny mezi oběma městy a podporu česko-švédské spolupráce. MZV ČR
|
obsah | kultura - kultúra |
PřevzatO ze stránek Českého centra ve Stockholmu:
http://stockholm.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/karlovarsky-kulturni-tyden2/
Program
30.8.2005 0:00 - 0:00
Karlovarský kulturní týden
Jarmila Kocourková představí Karlovarský kulturní týden, který byl zorganizován v dubnu ve švédském městě Katrineholm. Večer, na kterém bude mimo jiné uveden dokumentární film z kulturního týdne a výstava Karlovy Vary - město s nadčasovým posláním, bude doprovázen zpěvem Terezy Kocourkové.
Místo konání:
Villagatan 21
Box 261 56, 100 41 Stockholm
Švédsko
Datum:
30.8.2005 0:00 - 0:00
Organizátor:
Česká centra
Náhledy fotografií ze složky Karlovarský kulturní týden v Katrineholmu r. 2005