Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z historie Katrineholmského klubu řeči a kultury

Již více než padesát let funguje tento kulturní klub ve švédském městě Katrineholmu a celou svou aktivitou se vždy orientoval na podporu kultury, v posledních několika letech se soustřeďuje na organizování výměnných kulturních aktivit mezi Českem a Švédskem, hlavně v oblasti hudební a výtvarné. Klub zajišťuje kontakty mezi různými kulturními institucemi a školami v obou zemích. Díky činnosti klubu vyjelo oběma směry několik stovek lidí, kteří si v hostitelské zemi našli nové přátele a získali nová působiště pro své kulturní aktivity. Činnost klubu je intenzívně podporována Českou ambasádou ve Stockholmu i Českým centrem tamtéž.

     Klub založil švédský novinář Holger Wigertz, Obrazekkterý jej také čtyřicet let vedl. Jeho zásluhou získal klub pověst kulturní organizace s nezvykle širokým záběrem. Většinou v domácím prostředí byly pořádány kulturní večery tématicky zaměřené, americký, německý, aj. Klub uspořádal také například koncert Tre vise men v Katrineholmu, kam Holger pozval profesora G. Kleina. Vzpomeňme též Holgerovu účast při jednání o přátelství s karlovarským Klubem přátel Karlových Varů v Alžbětiných lázních v roce 2003. 

 

      Po jeho smrti v roce 2006 převzala vedení klubu PhDr. Jarmila Kocourková, česká občanka trvale žijící ve Švédsku. Její zásluhou došlo k prohloubení českošvédských kulturních kontaktů, zejména mezi městy Katrineholm a Karlovy Vary. Důkazem jsou desítky skvělých koncertů v obou zemích, studijní pobyty učitelů i studentů různých typů škol, počínaje mateřskými a konče středními školami, výměnné návštěvy politických představitelů obou měst.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář